ČASTÉ OTÁZKY - digitálne ( programovateľné ) termostatické hlavice

Čo sú to digitálne ( programovateľné ) termostatické hlavice?

Ide o novú generáciu klasických termostatických hlavíc, ktoré sa používajú na nastavovanie a reguláciu teploty Vášho radiátora (napr. teplovodného).Tieto hlavice však navyše obsahujú elektroniku, ktorá Vám prináša ďalší komfort a hlavne obrovské úspory energie, ktoré dosahujú až 30% oproti klasickým termostatickým hlaviciam.Úspory vznikajú tým, že programovateľná termostatická hlavica kúri len vtedy, keď je to potrebné.Kúri sa navyše len v miestnostiach, kde je to vyžadované - tzv. zónová regulácia kúrenia.

Aké výhody získam keď si digitálny termostatické hlavice zakúpim?

Hlavným dôvodom kúpy týchto hlavíc, je úspora energie a tým aj nákladov na vykurovanie Vášho objektu.Digitálne termostatické hlavice Vám dokážu ušetriť až 30% nákladov na vykurovanie. Veľkou výhodou je aj úspora času, pretože po nastavení sa už o nič nestaráte a hlavice regulujú teploty v miestnostiach automaticky za Vás, podľa nastaveného programu.V neposlednom rade majú programovateľné termostatické hlavice nové funkcie, o ktorých sa obyčajným termostatickým hlaviciam ani nesnívalo.

Majú tieto úsporné hlavice aj nejaké nevýhody?

Ak sa dá o nejakých vôbec hovoriť, tak je to pravidelná nutnosť výmeny batérií po niekoľkých rokoch (obvykle 2-5 rokov).Niektorí citliví používatelia tiež hovoria, že pri spánku hlavicu "počujú regulovať".Tento drobný au drtivej väčšiny ľudí ignorovaný nedostatok však nikdy nepreváži výhodu úspor, ktoré hlavice prináša.Hlavice sú pri svej prevádzke extrémne tiché.Navyše dobre naprogramované kúrenie je také, kedy v noci je nastavený teplotný útlm, takže hlavica v noci prakticky nereguluje (vykurovací ventil je privretý).

Hlavice Danfoss Living navyše tichosť doviedly k dokonalosti - pri regulácii sú takmer nepočuteľné.

Aký je rozdiel medzi termostatickými hlavicami eQ-3 typu Classic L a Classic N?

Hlavica sa líšia len svojím vzhľadom, funkčne sú úplne zhodné.To pre ktorú sa nakoniec človek rozhodne je teda len otázkou vkusu.Model N je vývojovo novší.

 

Aký je rozdiel medzi termostatickými hlavicami eQ-3 typu Classic L a Classic P?

Funkčne (možnosťami programovania) sú hlavice úplne zhodné, tj, úspor na vykurovanie dosiahnete s oboma zhodne. Typ eQ-3 L je starší model, ktorý má displej zhora a 3 samostatné tlačidlá. Hlavica eQ-3 P je novšia, má o niečo kompaktnejší dizajn a displej pod uhlom asi 45 °. Koliesko uprostred a tlačidlo sú spoločný ovládací prvok a hlavica má navyše kovovú maticu - to je veľká výhoda. Programovateľné termostatické hlavice s kovovou maticou sú robustnejšie.

 

Jaký je rozdíl mezi termostatickými hlavicemi eQ-3 typu Classic L a Classic P ?

funkčně (možnostmi programování) jsou hlavice zcela shodné, tj, úspor na vytápění dosáhnete s oběma shodně. Typ eQ-3 L je starší model, který má displej shora a 3 samostatné tlačítka. Hlavice eQ-3 P je novější, má o něco kompaktnější design a displej pod úhlem asi 45°. Kolečko uprostřed a tlačítko jsou společný ovládací prvek a hlavice má navíc kovovou matici - to je velká výhoda. Programovatelné termostatické hlavice s kovovou maticí jsou robustnější.

 

Aký je rozdiel medzi termostatickými hlavicami eQ-3 typu MAX a MAX +?

Hlavica MAX (bez označenia plus) samostatne funguje iba v manuálnom režime - plnohodnotné funkcie programovania týždenných programov a ďalších získa až po spárovaní s centrálnou jednotkou eQ-3 MAX !.Hlavica MAX + môže fungovať (a byť naprogramovaná) aj úplne samostatne bez centrálnej jednotky eQ-3 MAX.Môže fungovať samostatne napr. Is okennými / dverovými kontakt - viď.konfigurácia č.1 tu .Na displeji má teda viac funkcií (čas atp.).

Ak sú hlavice spárované s centrálnou jednotkou eQ-3 MAX !, potom sa správajú úplne zhodne - tj. majú rovnaké funkcie až na jednu, kedy termostatický hlavica MAX + navyše umožňuje obmedzenie ovládanie (deti, zákazníci na hoteli atp.) Na 4- miestny PIN .Je teda vhodná aj do verejných priestorov.Ak však zákazník hlavicu s centrálnou jednotkou MAX!bude používať v domácom prostredí, stačí voliť hlavicu eQ-3 MAX !.Aký je rozdiel medzi termostatickými hlavicami eQ-3 typu Comfort, Premium a Professional?

Hlavica Comfort a Premium sa líšia iba umiestnením displaya.U typu Comfort je display spredu, u typu Premium potom zhora.Funkčne sú hlavice úplne zhodné.
Typ Professional je potom hlavice Premium, s tým že má navyše tieto dve nové vlastnosti.Výdrž batérie je až 5 rokov a hlavica je vybavená ochranou proti odcudzeniu (odinštalovanie) a vybratie batérií.Je teda vhodná aj do verejných priestorov.

Aké príslušenstvo k hlaviciam radu eQ-3 Comfort je vhodné pre mňa?

K bezdrôtovým hlaviciam eQ-3 (Comfort , PremiumaProfessional) sa ako najpraktickejšie javí bezdrôtový termostat , s ktorým získate ďalšie výhody.Môžete z jedného miesta nastavovať viac hlavíc naraz, a to i v prípade, že sú hlavice na ťažko prístupných miestach.Ďalšou výhodou je vysoká presnosť regulácie, kedy čidlo termostatu nie je ovplyvnené teplotou radiátora či možnosť zobrazenia vonkajšej teploty na displayi termostatu.

Medzi ďalšie zaujímavé príslušenstvo k týmto hlaviciam patrí bezdrôtový okenný kontakt .Jeho jediná funkcia je tá, že pri otvorení okna (okenný kontakt detekuje) bezdrôtová hlavice prestane kúriť.Po zatvorení okna, opäť kúri.Týmto, je možné získať ďalšie úspory, ktoré sa pohybujú približne okolo 5%.

Aký je hlavný rozdiel medzi termostatickými hlavicami radu eQ-3 Classic, Comfort a MAX!

Z hľadiska úspor na vykurovanie sú na tom rovnako, rozdiel je hlavne v komforte ovládania a počtu funkcií.

Hlavice radu eQ-3 Classic sú autonómne.To znamená, že je možné hlavice naprogramovať a po tej regulujú teplotu samy (do regulácie možno samozrejme kedykoľvek ručne vstúpiť).Nemajú bezdrôtový modul pre externé ovládanie.

Hlavice radu eQ-3 Comfort môžu fungovať ako samostatné a navyše je možné spárovať s bezdrôtovými komponenty k rozšíreniu ich funkcií ako je napr detekcia otvoreného okna, snímanie vonkajšej teploty, alebo programovanie z počítača.

Hlavice radu eQ-3 MAX!sú potom určené najmä pre centrálne ovládanie celého domu, alebo bytu.Tieto hlavice sa dajú naprogramovať, spárovať s ďalšími MAX!komponenty a neskôr aj kontrolovať a nastavovať odkiaľkoľvek cez internet.

 

Ako funguje ovládanie termostatických hlavíc MAX!cez internet?

K ovládaniu najprv, po správnej inštalácii, musíte povoliť internetový prístup k centrálnej jednotke MAX!To urobíte cez nainštalovanú lokálnu windows aplikáciu systému.Ďalej si zvolíte přítupové meno a heslo pre prístup k Vašej centrálnej jednotke.Toto meno a heslo potom slúži pre prístup do systému

Ovládať systém MAX!cez internet možno 2ma spôsobmi:

1.Cez internetový prehliadač Vášho PC, notebooku, tabletu alebo chytrého telefónu, keď zadáte adresuhttps://www.max-portal.elv.de/login.jsp a po tej meno a heslo, ktoré ste si zvolili.Ovládanie kúrenia je veľmi intuitívne.

2.Cez Android (verzia 2.1 a vyššia) aplikáciu nainštalovanú vo Vašom tabletu, alebo chytrom telefóne - viď obrázok.Aplikáciu je možné stiahnuť zadarmo z Google Play.

Cez internet sa dá nastavovať každá miestnosť zvlášť, alebo všetky dohromady.Kontrolovať možno nastavené teploty a je možné aj upravovať týždenné plány.

Pre plnú funkčnosť internetového ovládanie nie je nutné mať verejnú IP adresu.To je veľká výhoda, ktorá znamená, že každý kto má doma internetové pripojenie môže svoje kúrenie vzdialene ovládať.

Budú digitálne termostatické hlavice "pasovať" aj na môj radiátor?

Najdôležitejším predpokladom je, aby ste mali termostatický ventil.Ak máte termostatický ventil so závitom M30x1.5 (priemer 30mm, stúpanie závitu 1.5mm/ot.), tak na tento ventil pasuje hlavica bez redukcie.Jedná sa napríklad o ventily Heimeier, Oventrop, Siemens, Ivar a ďalšie.

Hlavica eQ-3 obsahujú aj všetky potrebné redukcie na ventily Danfoss priamo v balení. Na všetky ostatné typy termostatických ventilov, je potom nutné dokúpiť redukciu.Pre bližšie informácie nás prosím kontaktujte - ideálne nám zašlite fotku ventilu a my Vám poradíme.Pre prehľad tu uvedieme zoznam všetkých najpoužívanejších ventilov a ich kompatibilitu s programovateľnými hlavicami eQ-3 na všetky ostatné typy ventilov.

Prehľad kompatibilty termostatických ventilov s hlavicami eQ-3

Značka Závit ventilu Redukcia
Comap M 30 x 1,5 nie je potrebné
Comap M 28 x 1,5 je možné objednať
COTER Mh  28 x 1,5 je možné objednať
DANFOSS bez závitu je možné objednať
Danfoss RA 20 mm (23 mm), 4 zárezy súčasťou balenia
Danfoss RAV 34 mm, 4 zárezy súčasťou balenia
Danfoss RAVL 25,5 mm, 4 zárezy súčasťou balenia
DANFOSS RTD M 30 x 1,5 je možné objednať
DELONGHI M 30 x 1,5 nie je potrebné
DIANORM M 30 x 1,5 nie je potrebné
ENBRA (= OVENTROP) M 30 x 1,0 je možné objednať
GIACOMINI R401Pxx bez závitu je možné objednať
GIACOMINI R4xx (TG) bez závitu je možné objednať
GIACOMINI RH M 30 x 1,5 nie je potrebné
Heimeier M 30 x 1,5 nie je potrebné
HERZ M 28 x 1,5 je možné objednať
Honeywell M 30 x 1,5 nie je potrebné
Idmar M 30 x 1,5 nie je potrebné
Ista M 32 x 1,0 je možné objednať
IVAR M 30x1, 5 nie je potrebné
Jaga M 30 x 1,5 nie je potrebné
Junkers M 30 x 1,5 nie je potrebné
KERMI M 30 x 1,5 nie je potrebné
KORADO M 30 x 1,5 nie je potrebné
Landis & Gyr "Duodyr" M 30 x 1,5 nie je potrebné
Markaryds M 28 x 1,5 je možné objednať
Mertik Maxitrol M 30 x 1,5 nie je potrebné
MNG M 30 x 1,5 nie je potrebné
MYJAVA M 28 x 1,5 je možné objednať
Oventrop M 30 x 1,5 nie je potrebné
OVENTROP (ENBRA) M 30 x 1,0 je možné objednať
PURMO M 30 x 1,5 nie je potrebné
RBM M 30 x 1,5 nie je potrebné
RADSON M 30 x 1,5 nie je potrebné
Remagg M 28 x 1,5 je možné objednať
Rotex ua M 30 x 1,0 je možné objednať
SAM resp.Slovarm (Myjava) M 28 x 1,5 je možné objednať
Schlösser M 30 x 1,5 nie je potrebné
Siemens M 30 x 1,5 nie je potrebné
Simplex M 30 x 1,5 nie je potrebné
TA M 28 x 1,5 je možné objednať
Tiem M 30 x 1,5 nie je potrebné
Univ M 28x1, 5 je možné objednať
VAC M 30 x 1,5 nie je potrebné
Vaillant 30,5 mm je možné objednať
Valf Sanayii M 30 x 1,5 nie je potrebné
Watts M 30 x 1,5 nie je potrebné
Wingenroth (Wiroflex) M 30 x 1,5 nie je potrebné